а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекров

мн. прекрови
Вид збор: Именка, машки род
Невестински вел, превез.
Англиски: veil
Примери:
Срмен прекров.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи