а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекривка

мн. прекривки
Вид збор: Именка, женски род
1. прекров, прекровка
Албански: mbulesë
Употреба: Дијалектен збор
2. Тоа што служи за прекривање.
Англиски: cover Албански: mbulesë
Примери:
Ја префрли прекривката врз себе.
Ја повлече прекривката од масата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи