а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекоси

прекосат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Повторно окоси во истата година.
Англиски: mow Албански: kosit përsëri
Употреба: Земјоделство
2. Пресече, исече стебло на растение со коса, срп и др.
Англиски: cut through Албански: kosit, pres, shkurtoj
Примери:
Ги прекоси грмушките околу куќата.
3. Премине, помине од една на друга страна напреку, прекутрупа.
Англиски: cut through Албански: kaloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ја прекосија улицата и се измешаа со луѓето.
Изведенки
1. прекосува несв.
прекосуваат
2. прекосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи