а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекор

мн. прекори
Вид збор: Именка, машки род
Искажано незадоволство, казна.
Англиски: admonition
Примери:
Добив прекор од директорот.
подбивни прекори
благ прекор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи