а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекорлив

прекорливиот
Вид збор: Придавка
прекорен
Англиски: reproachful
Примери:
Зборуваше прекорливо.
Изведенки
прекорливо прил.
Пример: Зборуваше прекорливо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи