а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекори

прекорат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9931
Искара некого со прекор
Англиски: reproach
Примери:
Тој го прекори за незавршената работа.
Мајката ги прекори децата.
Наставникот ги прекори слабите ученици.
Изведенки
1. прекорува несв.
прекоруваат
2. прекорување ср.
прекорувања
глаг. им.
Пример: Не ги слушаше ниту советите ниту прекорувањата.