а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекопира

прекопираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Извади, вади цртеж на тенка хартија, направи, прави копија на нешто.
Англиски: copy Албански: rikopjoj
Примери:
Сликата ја прекопира од една сликовница.
2. имитира
Англиски: imitate Албански: imitoj
Примери:
Ја прекопира нивната облека.
Изведенки
прекопирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи