а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекопа

прекопаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ископа повторно, уште еднаш.
Англиски: dig up Албански: rigropoj
Примери:
Ја прекопаа бавчата, ама златото не го најдоа.
2. скопа, спраши
Англиски: dig up Албански: gropoj, gërmoj
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го прекопа лозјето.
Изведенки
1. прекопува несв.
прекопуваат
2. прекопување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи