а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преклоп

мн. преклопи
Вид збор: Именка, машки род
1. Место каде нешто се преклопува.
Албански: palë
Примери:
Фустан со преклоп.
2. заклопка, поклопка
Албански: kapak
FlexiMac
 менување на македонски глаголи