а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преклопка

мн. преклопки
Вид збор: Именка, женски род
1. заклопка
Албански: kapak
Употреба: Технологија
2. Направа со која се вклучува или се исклучува електрична струја во струјното коло со повлекување подвижен дел (рачка).
Англиски: switch Албански: çelës drite
Употреба: Технологија
Изведенки
преклопница ж.
мн. преклопници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи