а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекисели

прекиселат
Вид збор: Глагол, свршен
Закисели, поткисели премногу, повеќе отколку што треба.
Англиски: overacidify
Примери:
Таа ја прекисели салатата.
Изведенки
1. прекиселува несв.
прекиселуваат
2. прекиселување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи