а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекинувач

мн. прекинувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20110
Направа за вклучување и за исклучување на електричната струја.
Англиски: switch
Употреба: Технологија
Примери:
Го бираше прекинувачот на електричното ѕвонче.
Го вклучи прекинувачот и светлина ја облеа собата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК