а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преквалификува

преквалификуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Даде, дава нова квалификација, се обучи, се обучува за нова струка или професија.
Англиски: re-qualify Албански: rikualifikoj
Примери:
Работничкиот универзитет ги преквалификува сите техничари во работници во металската струка.
2. (се преквалификува) Добие, стекне нова струка или квалификација.
Англиски: re-qualify Албански: rikualifikoj
Примери:
Тој се преквалификува од бравар во техничар.
Изведенки
преквалификување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи