а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекачи

прекачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Качи преку нешто.
Англиски: climb over
2. (се прекачи) Се качи преку нешто.
Англиски: climb over
Примери:
Се прекачи преку ѕидот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи