а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прекаса

прекасаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Касне силно.
Англиски: bite through Албански: kafshoj fortë
Примери:
Му ја прекаса раката.
2. (си прекаса) Поткаса, прегризе (усни, јазик).
Албански: haj, kafshoj
Примери:
Си ги прекаса усните.
Изведенки
1. прекасува несв.
прекасуваат
2. прекасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи