а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презрее

презреат
Вид збор: Глагол, свршен
За плод - узрее, созрее премногу, повеќе отколку што треба.
Англиски: overripe
Примери:
Сливите презреаја и паѓаа на земјата.
Изведенки
1. презрева несв.
презреваат
2. презревање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи