а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презива

презиваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Има определено презиме, се вика на презиме.
Англиски: call
Примери:
Како се презиваш ти?
Не се сеќавам како се презива таа новинарка.
Изведенки
презивање ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи