а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презент

мн. презенти
Вид збор: Именка, машки род
1. (само едн.) Сегашно време, глаголски форми што означуваат дејство што се врши во моментот на зборувањето.
Англиски: present Албански: koha e tashme
Употреба: Граматика
2. подарок, дар
Англиски: present Албански: dhuratë
Примери:
Свадбени презенти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи