а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презентира

презентираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Претстави, претставува, прикаже, прикажува, изнесе, изнесува нешто нешто во јавноста.
Англиски: present
Примери:
Тој ја презентираше својата модна колекција.
Таа ја презентираше новата збирка поезија.
На изложбата се презентирани дела од македонски сликар.
Изведенки
презентирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи