а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презентер

мн. презентери
Вид збор: Именка, машки род
Лице што презентира, најчесто телевизиска програма.
Англиски: presenter
Примери:
Презентерите, водителите и новинарите треба да се одморат.
Изведенки
презентерски прид.
презентерскиот
Пример: презентерски вештини
FlexiMac
 менување на македонски глаголи