а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преземе

преземат; преземи, преземете; презедов, презеде, презедоа; презел, презела; преземев, преземеа; преземел; преземен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1080
1. Земе, прими нешто предадено, отстапено од друг.
Англиски: take over Албански: merr përsipër
Примери:
Го презеде зборот од претходникот и почна да објаснува.
2. Одземе нешто што припаѓа на друг.
Англиски: seize Албански: konfiskoj
Примери:
Армијата ја презеде власта.
3. Прими, прифати нешто од некого, од некаде.
Англиски: accept Албански: pranoj
Примери:
Црвениот крст ги презеде бегалците.
Овие зборови се преземени од рускиот јазик.
4. Пристапи кон реализација на нешто, се зафати со нешто.
Англиски: take Албански: filloj
Примери:
Централната банка ќе преземе мерки против инфлацијата.
5. Симне, прими, прифати програм или датотека од компјутер.
Англиски: download
Употреба: Информатика
Примери:
Преземи програм!