а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презвитер

мн. презвитери
Вид збор: Именка, машки род
Свештено лице; во ранохристијанска црква - црковен службеник, световно лице избрано од верската заедница.
Англиски: presbyter
Употреба: Црковен термин
Изведенки
презвитерски прид.
презвитерскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи