а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презборува

презборуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Возвраќа, не премолчува некому на добиена забелешка, приговор, укор и сл.
Англиски: reply
Примери:
Детето презборуваше на секој нејзин збор.
Изведенки
презборување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи