а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презборок

мн. презбороци
Вид збор: Именка, машки род
Кажан збор пред некого како озборување.
Англиски: slander
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Од мене нема да слушнеш презборок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи