а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презашие

презашијат
Вид збор: Глагол, свршен
Зашие повторно.
Изведенки
презашива несв.
презашиваат
Пример: Ѝ го дрпа фустанот, ѝ го потргнува, го презашива.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи