а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презафатен

презафатени
Вид збор: Придавка
Што е многу зафатен во работата.
Англиски: busy
Примери:
Презафатен човек.
Изведенки
презафатеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи