а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презасити

презаситат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Засити, задоволи некаква внатрешна желба, потреба во преголема мера.
Англиски: oversaturate Албански: ngij, ngop shumë
Примери:
Медиумите не презаситија со информации за изборите.
2. Засити со нешто во преголема количина.
Англиски: surfeit Албански: ngopem tepër
Примери:
Растворот го презасити со вештачка боја.
3. (се презасити) Засити во преголема мера.
Англиски: oversaturate Албански: ngihem, ngopem tepër
Примери:
Се презасити слушајќи рок-музика.
Изведенки
1. презаситува несв.
(се) презаситуваат
2. презаситување ср.
глаг.им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи