а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презаситен

презаситени
Вид збор: Придавка
1. Што е премногу заситен од / со нешто.
Англиски: oversaturated
Примери:
Презаситена публика.
2. Што содржи нешто во преголема количина.
Англиски: oversaturated
Примери:
Презаситен раствор.
Презаситен воздух.
Изведенки
презаситеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи