а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презапише

презапишат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Запише повторно, уште еднаш.
Англиски: re-register Албански: regjistroj përsëri, riregjistroj
Примери:
Тој го презапиша вториот семестар.
2. (се презапише) Се запише повторно, уште еднаш.
Англиски: re-register Албански: riregjistrohem
Примери:
Се презапишав на курсот за англиски јазик.
Изведенки
1. презапишува несв.
презапишуваат
2. презапишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи