а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презамори

презаморат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Премногу замори, премори некого со нешто.
Англиски: overtire
Примери:
Работата на книгата ме презамори.
2. (се презамори) Премногу се замори, се премори од нешто.
Англиски: overtire
Примери:
Тој се презамори работејќи по горештината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи