а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презакаже

презакажат
Вид збор: Глагол, свршен
Закаже повторно, во друг термин.
Англиски: reschedule
Примери:
Ја презакажавме средбата.
Изведенки
1. презакажува несв.
презакажуваат
2. презакажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи