а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презадолжи

(се) презадолжат
Вид збор: Глагол, свршен
Се задолжи премногу, направи големи долгови.
Албански: i stërngarkuar me borxhe
Употреба: Економија
Примери:
Се презадолжи, не ја доврши куќата.
Изведенки
1. презадолжува несв.
(се) презадолжуваат
2. презадолжување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи