а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

презадолжен

презадолжени
Вид збор: Придавка
Што е премногу задолжен, што има големи долгови.
Англиски: overindebted Албански: i stërngarkuar me borxhe
Употреба: Економија
Примери:
Презадолжени муштерии.
Изведенки
презадолженост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи