а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прежени

преженат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Ожени некого повторно, по вторпат.
Англиски: remarry Албански: martoj përsëri
Примери:
Набрзо откако стана вдовец, тие го преженија синот.
2. (се прежени) Се ожени повторно, по вторпат.
Англиски: remarry Албански: martoj pësëri
Примери:
Ниту ја прежали жената ниту се прежени.
Изведенки
1. преженува несв.
преженуваат
2. преженување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи