а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пред

Вид збор: Сврзник
Во состав со „да" за поврзување дејство пред некое друго дејство.
Англиски: before
Примери:
Дојди пред да се стемни.
Пред да почне да зборува, се искашла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи