а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предучилиштен

предучилишни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на времето пред одење на училиште.
Англиски: preschool
Употреба: Образование
Примери:
предучилишно воспитание
деца од предучилишна возраст
предучилишни установи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи