а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предуслов

мн. предуслови
Вид збор: Именка, машки род
Услов што претходно треба да се исполни за да се направи, да се добие нешто.
Англиски: precondition Албански: parakusht
Примери:
Решавањето на проблемот со името е предуслов за влез во Европската унија.
Реформите се предуслов за економскиот развој.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи