а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предуслови

предусловат
Вид збор: Глагол, свршен
Постави предуслов.
Англиски: entail
Употреба: Музика и танц
Примери:
Потребата за зголемен интерес за буџетите на заедниците во кои живееме е предусловена од повеќе факти.
Грција ја предуслови Македонија за влез во ЕУ.
Изведенки
1. предусловува несв.
предусловуваат
2. предусловување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи