а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предупредување

мн. предупредувања
Вид збор: Именка, среден род
1. (глаг. им.) предупреди
Англиски: warning Албански: paralajmëroj
Примери:
сериозно предупредување
2. опомена
Англиски: warning Албански: paralajmëroj
Примери:
последни предупредувања
Изведенки
предупреда ж.
мн. предупреди
книж.
Пример: До нив не допира ни молба, ни клетва, ни предупреда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи