а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предупредувачки

предупредувачка
Вид збор: Придавка
Што предупредува, што дава предупредување.
Англиски: warning
Примери:
Предупредувачки штрајк.
Предупредувачки знаци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи