а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предупреди

предупредат; предупредил; предупреден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4834
Претходно извести за нешто, обично непожелно, што треба да се има предвид.
Англиски: warn Албански: paralajmëroj
Примери:
Тој предупреди на опасноста од нова „студена војна“.
Предупреди дека секој обид за попречување на утрешната настава ќе претставува прекршување на студентските права и обврски.
Ги предупреди другарите за опасноста.
Го предупреди да внимава што ќе каже.
Изведенки
предупредува несв.
предупредуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК