а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предубедување

мн. предубедувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 19982
Претходно, однапред создадено, лажно, погрешно, негативно мислење во врска со некого или нешто.
Англиски: prejudice
Примери:
Се плашеше од предубедувањата на селската средина.
Веруваше во неговото предубедување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК