а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предрасуда

мн. предрасуди
Вид збор: Именка, женски род
Уверување, гледиште што не се потпира на проверени факти туку на закоравени мислења.
Англиски: prejudice
Примери:
Тоа се предрасуди против луѓе врз основа на нивната раса, етничка припадност, националност или религија.
Човек без предрасуди.
лични предрасуди
стара предрасуда
расна предрасуда
FlexiMac
 менување на македонски глаголи