а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предрасположи

предрасположат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Однапред расположи, настрои некого за нешто.
Примери:
Ги предрасположи за забава.
Ручекот ги предрасположи за пиење.
2. (се предрасположи) Однапред се расположи, се настрои за нешто.
Примери:
Се предрасположи за пеење.
Изведенки
предрасположува несв.
(се) предрасположуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи