а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предочи

предочат; предочил; предочен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9124
1. Даде до знаење, обрне внимание на нешто.
Англиски: point out Албански: bëj me dije
Примери:
Им ја предочи тешката положба.
Му го предочи ризикот од нови вложувања.
Им ги предочија сите опасности.
2. Изнесе, претстави нагледно, покаже нешто пред некого.
Англиски: demonstrate Албански: demonstroj, nxjerr në pah
Примери:
Тој им го предочи на учениците процесот на оксидација.
Изведенки
1. предочува несв.
предочуваат
2. предочување ср.
глаг. им.
Пример: корисни предочувања