а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предострожност

Вид збор: Именка, женски род
претпазливост
Англиски: precaution Српски: предострожност
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Доброволното повлекување на овие серии е предложено како мерка на предострожност.
Но, обезбедувачите се таму од предострожност, да не дојде до нови непотребни судири.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи