а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предлошка

мн. предлошки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа според кое се работи, што служи како модел, образец за нешто.
Англиски: model
Примери:
Препис од македонска предлошка.
Текстот се базира на две постари предлошки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи