а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предложи

предложат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи, даде предлог.
Англиски: propose Албански: propozoj
Примери:
Архитектот предложи ново решение.
Професорот предложи два термина за полагање на испитот.
Тој предложи да одиме на излет.
2. Понуди некому нешто како предлог.
Англиски: offer Албански: propozoj
Примери:
Владата му предложи место на амбасадор.
Тој и предложи брак на девојката.
3. Истакне, препорача некого за вршење на некаква функција, дејност, за награда и сл.
Англиски: propose Албански: propozoj
Примери:
Колегите го предложија за нов претседател на Комисијата.
Го предложиле за пратеник во Собранието.
Изведенки
1. предложува несв.
предложуваат
2. предложување ср.
глаг. им.
3. предлага несв.
предлагаат
4. предлагање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи