а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предиспониран

предиспонираниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 40860
1. Што е склон, подложен, чувствителен на нешто.
Англиски: predisposed
Употреба: Медицина
Примери:
Предиспониран на болест.
2. Што е способен, предодреден кон нешто.
Англиски: predisposed
Примери:
Предиспониран за спорт.
Предиспониран за творештво.
Изведенки
предиспонираност ж.