а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

предимензионира

предимензионираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Преувеличи, преувеличува, даде, дава поголем обем, интензитет, значење на нешто.
Англиски: oversize
Употреба: Технологија
Примери:
Га предимензионирал прозорците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи